آیا باید از انفجار یا سوختگی در اثر اکسیژن نگران باشم؟
آوریل 10, 2017
رفع نیاز حیاتی بیماران تنفسی با اکسیژن‌ساز ایرانی
می 5, 2017
نمایش همه محصولات

ساخت دستگاه اکسیژن ساز خانگی

اکسیژن ساز ایرانی

اکسیژن ساز

تولید اکسیژن در دنیا، فناوری‌های مختلفی را تا رسیدن به روش‌های امروزی طی کرده است. اکسیژن به عنوان گاز تنفسی انسان‌ها نیاز ضروری روزمره است و افرادی که به دلایلی نمی‌توانند میزان اکسیژن مورد نیاز را از هوایی که تنفس می‌کنند دریافت کنند، نیاز به اکسیژن درمانی دارند.

گاز اکسیژن در پزشکی و صنعت مصرف و از روش‌های مختلفی برای تولید آن استفاده می‌شود. روش‌هایی مثل الکترولیز، فشرده‌سازی و فناوری جدید الک مولکولی از‌جمله روش‌های تولید و فشرده‌سازی اکسیژن است.

با پیشرفت روزافزون فناوری، اندازه دستگاه‌هایی که اکسیژن را فشرده می‌کنند، کوچک‌تر شده است. در طرح ملی ساخت دستگاه اکسیژن قابل حمل در ایران، از سیستم تولید تحت فشار( PSA (Pressure Swing Adsorption استفاده شده است که یکی از روش‌های جدید و به صرفه تولید اکسیژن است.

دکتر علی ابراهیمی، طراح و مدیر پروژه دستگاه اکسیژن‌ساز قابل حمل، کاربرد این دستگاه را برای بیماران تنفسی، جانبازان شیمیایی، بیماران قلبی و بیماران ریوی عنوان می‌کند و به جام‌جم می‌گوید: استفاده از این دستگاه برای درمان و جلوگیری از پیشرفت بیماری بیمارانی است که نیاز به استفاده از اکسیژن برای مدت طولانی دارند. تاکنون دستگاه‌های وارداتی با قیمت‌های زیاد برای این بیماران وجود داشت. ما از چند سال پیش در تلاش بودیم این دستگاه را بومی سازی و به بیماران برای تامین اکسیژن کمک کنیم.

طراح این پروژه درباره تفاوت‌های این دستگاه با نمونه‌های مشابه خارجی می‌افزاید: گاز اکسیژن را در واحدهای صنعتی فشرده و کپسول‌های اکسیژن را از آن پر می‌کنند. این کپسول‌ها حداکثر هفت تا هشت ساعت تامین‌کننده اکسیژن هستند و برای بیمارانی که باید مداوم از این دستگاه‌ها استفاده کنند، مناسب نیست. به همین دلیل بیماران راغب به استفاده مداوم از این کپسول‌ها نیستند و استفاده کافی نکردن از اکسیژن باعث پیشرفت بیماری و افزایش تعداد دفعات بستری بیمار در طول سال می‌شود. به این ترتیب مجموع هزینه‌های بیماران نیز افزایش می‌یابد. اما این دستگاه نیاز به پر کردن ندارد و در طول شبانه‌روز با تصفیه هوای محیط و رساندن خلوص اکسیژن به ۹۵ درصد، می‌تواند به بیمار اکسیژن‌رسانی کند.

خلوص اکسیژن مصرفی باید بالای ۹۰ درصد باشد و اکسیژن زیر ۸۲ درصد کاربرد درمانی ندارد. امکان استفاده از اکسیژن ارزان و با خلوص بالا به صورت مداوم باعث می‌شود بیماران و جانبازان شیمیایی راغب شوند از این دستگاه بیشتر استفاده کنند.با این روش تعداد دفعات بستری آنها کمتر و از پیشرفت بیماری جلوگیری می‌شود. به این ترتیب کیفیت زندگی بیماران نیز افزایش پیدا می‌کند.

مدیر پروژه دستگاه اکسیژن‌ساز قابل حمل در ادامه درباره ویژگی‌های این دستگاه نسبت به نمونه‌های قبلی اضافه می‌کند: این دستگاه وزن حدود ۵/۱۷کیلوگرم دارد که سه کیلوگرم هم کمتر از وزن استاندارد دیگر دستگاه‌های اکسیژن قابل حمل است. این دستگاه خروجی حداکثر پنج لیتر اکسیژن در دقیقه با خلوص بالای ۹۰ درصد دارد و با برق خانگی کار می‌کند. دستگاه‌هایی نیز تولید شده‌اند که با باتری کار می‌کنند و به مرور زمان وارد بازار می‌شوند.

سپیده شعرباف

منبع: جام جم آنلاین (لینک خبر)

فعال سازی گارانتی